Taras - miejsce wypoczynku i relaksu

Taras jest miejscem szczególnym. W okresie wiosny, lata i jesieni wokół tarasu koncentruje się życie rodziny. Mają to na uwadze doradzamy klientom, aby przy wyborze materiałów na tarasy brali pod uwagę następujące zalecenia:

1) jeżeli taras ma mieć kształt prostokąta, kwadratu to zaleca się go wykonać z większych elementów, takich jak chociażby Łupek Ogrodowy firmy Poz-Bruk, czy Bradstone firmy Semmelrock. Duże kształty doskonale oddają charakter nawierzchni jej rekreacyjny wyraz, a bogata kolorystyka, którą ofertują najlepsi producenci sprawia, ze klient ma szeroki wybór.

2) w przypadku kształtów nieregularnych, zwłaszcza okrągłych, zaleca się stosowanie mniejszych elementów, takich jak kostka brukowa Piccolo firmy Libet, gdyż małe elementy, pozwalają na dobre wykończenie wszystkich detali. Większe elementy należałoby przycinać, co jest pracochłonne i kosztowne. Oczywiście można wykonać połączenie elementów większych z mniejszymi, ale wymaga to dużego doświadczenia wykonawcy i wcześniejszego projektu.


Podbudowa na taras - przepuszczalna czy betonowa?

Taras wedle życzenia klienta może być układany na sztywno (na podbudowie betonowej) lub na podbudowie przepuszczalnej. Trwałość każdej z opcji jest jednakowa, przy należytym wykonawstwie.

  • Zaletą tarasu na podbudowie przepuszczalnej jest to, że można go wykonać z minimalnym spadkiem. Niektórzy kliencie wolą, by stoły i wszytkie krzesła były idealnie wypoziomowane, co w przypadku podbudowy betonowej jest niemożliwe ponieważ trzeba zachować określone spadki (poprzeczne, podłużne) w celu odprowadzenia wody powierzchniowej. Warunkiem koniecznym wykonania podbudowy przepuszczalnej jest zdrenowanie terenu pod tarasem lub wysoka przepuszczalność gruntu rodzimego.
  • Najczęsciej wykonuje się jednak podbudowę betonową. W zależności od życzenia klienta kostka dodatkowo może być układana na zwykłej podsypce piaskowej lub na podsypce cementowo-piaskowej.
  • Taras można również wykonać na plastikowych woreczkach z cementem lub buzonach, czyli systemach specjalnych wsporników (http://www.buzon.com.pl/).

Bruk na tarasie - impregnacja

Taras jest miejscem wypoczynku, spożywania pokarmów, grillowania... Mając na uwadze trwałość nawierzchni firma Wyka Bruk oferuję usługę impregnacji nawierzchni. Impregnacja zabezpiecza nawierzchnię przed działaniem tłuszczy, olejów i innych substancji, które mogą zepsuć jej wygląd. Szczególnie impregnacja zalecana jest do kostki brukowej betonowej. Po impregnacji na nawierzchni będą się tworzyły podczas deszczu skropliny, ponieważ nawierzchnia nie będzie chłonęła wody.

Firma Wyka Bruk używa tylko renomowanych impregnatów takich firm jak Izohan, Schomburg, czy Silikony Polskie. Wycena impregnacji uzależniona jest od powierzchni, oczekiwanych efektów (np. efekt mokrej nawierzchni) oraz rodzaju nawierzchni (jej porowatości). Widoczna trwałość impregnacji wynosi około 3 lata.


Nasi partnerzy