Impregnacja kostki brukowej

Inwestycja w kostkę brukową jest jeszcze bardziej opłacalna, jeśli dodatkowo zainwestujemy w jej impregnację.

Jeżeli podjęliśmy już z decyzję o położeniu nowej nawierzchni, warto zainwestować w impregnaty do kostki brukowej, które wydłużą jej wytrzymałość oraz trwałość. W naszym zmiennym klimacie, w którym mamy do czynienie zarówno z temperaturami dodatnimi, jak i ujemnymi,  często następuje zamarzanie oraz odwilż nawierzchni. Takie warunki atmosferyczne zwiększają prawdopodobieństwo powstawania odprysków oraz spadku trwałości i estetyki kostki brukowej, zwłaszcza kostki betonowej.

Nasza profesjonalna ekipa zajmuje się także impregnacją kostki brukowej. Zabezpieczamy przestrzenie przed budynkami prywatnymi, tereny firmowe, a także place miejskie i parkingi. Impregnację wykonujemy za pomocą narzędzi ręcznych takich jak wałki czy pędzle ławkowce, a także ciśnieniowo z użyciem odpowiedniego sprzętu. Jeżeli pragną Państwo mieć pewność, że podjazd został zakonserwowany prawidłowo, to warto skorzystać z pomocy specjalistów w tej dziedzinie.

Impregnacja kostki brukowej to proces polegający na zabezpieczeniu betonowej kostki brukowej oraz kostki granitowej specjalnymi środkami chemicznymi, które znacząco poprawiają właściwości estetyczne i wytrzymałościowe kostki brukowej.


Po co impregnować kostkę brukową?

Istnieją różne rodzaje impregnatów do kostki brukowej i w zależności od właściwości spełniają różne funkcje:

  • dają efekt mokrej nawierzchni jak po deszczu/mokrej kostki,
  • kostka brukowa jest nienasiąkliwa (po impregnacji kostki brukowej tworzą się na nawierzchni skropliny wody),
  • kostka brukowa jest plamo i olejoodporna,

Metody impregnacji kostki brukowej, jakie oferujemy w naszej firmie:

  • ciśnieniowa,
  • pędzlami (ławkowcami),
  • wałkami.

Ważna uwaga!

Warto stosować sprawdzony impregnat do kostki brukowej. Niektórzy klienci szukając pozornych oszczędności sami wykonują impregnację przy użyciu najtańszych impregnatów do kostki brukowej, co nierzadko kończy się wymianą nawierzchni! Nieodpowiedni impregnat potrafi zniszczyć zamierzony efekt estetyczny.


Firma Wyka Bruk stosuje tylko i wyłącznie impregnaty do kostki brukowej sprawdzonych, renomowanych producentów.

Impregnacja kostki brukowej

 

 


Czym impregnować kostkę brukową? 

Firma Wyka Bruk stosuje tylko najwyższej jakości preparaty produkowane przez renomowane firmy. Naszym klientom proponujemy impregnat do kostki brukowej na bazie polimerów. To najtrwalszy preparat, jaki dostępny jest na rynku. Dzięki niemu efekt impregnacji utrzyma się nawet przez kilka lat. Jeśli jednak chcemy wysycić kolor podłoża i uzyskać efekt mokrej kostki, stosujemy wówczas impregnat na bazie silikonu.

Co daje impregnacja kostki brukowej?

Sięgając po dobrej jakości kostki brukowe oraz układając je w prawidłowy sposób, powinny wytrzymać w nienagannym stanie przez wiele lat. Producenci zapewniają, że dodatkowe zabezpieczenie nie jest konieczne. Pojawia się zatem pytanie, czy impregnacja kostki brukowej jest konieczna i potrzebna?

Profesjonalnie przeprowadzona impregnacja nie wpływa znacząco na trwałość bruku. Bez wątpienia jednak zabezpiecza betonowe kostki przed chłonięciem wilgoci – poddany temu zabiegowi produkt nie nasiąknie deszczem. Dzięki temu powierzchnia nie ulegnie pęknięciu w wyniku zamarznięcia zgromadzonej wewnątrz wody.

Kolejną zaletą jest dodatkowa ochrona przed zabrudzeniem. Dobry impregnat do kostki brukowej warto nałożyć na miejsca, które mogą być narażone na rozlany olej, czy tłuszcz. Impregnacji poddaje się wybrukowane parkingi i podjazdy do garażu. Warto zdecydować się także na ten zabieg w miejscach, gdzie organizowane są grille oraz przyjęcia na świeżym powietrzu. Dzięki impregnatowi kostki nie wchłoną zabrudzeń, z łatwością będzie można je umyć, a ich wygląd na długo pozostanie w doskonałym stanie.

Kiedy należy wykonywać impregnację bruku?

Impregnacja kostki brukowej może być przeprowadzona w dowolnym momencie. Można zdecydować się na ten proces tuż po ułożeniu bruku. Warto jednak odczekać przynajmniej miesiąc od daty wyprodukowania kostek. Tyle czasu potrzebuje beton do całkowitego związania. Także w czasie użytkowania placu lub podjazdu możemy się zdecydować na ten krok. Jeśli zmianie ulegają czynniki, jakie działają na kostki, a ich stan jest dobry i nie wymagają wymiany, można poddać je impregnacji w dowolnym momencie eksploatacji.

Jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, impregnacja powinna być przeprowadzona, kiedy temperatura otoczenia będzie dodatnia. Wyklucza to przeprowadzanie zabiegu w zimie. Po samym procesie należy też unikać nasłonecznienia placu przez około pięć godzin, co mogłoby doprowadzić do odparowania substancji. Kiedy i jak czyścić kostkę brukową po impregnacji? Już po kilku godzinach oraz całkowitym wyschnięciu kostkę można myć wodą pod ciśnieniem.

 


 

Nasi partnerzy